background

Теплоізоляційні властивості газобетону

Теплоізоляційні властивості ніздрюватого бетону в сухому стані перш за все залежать від об’ємної маси матеріалу (щільності). Деякий вплив на теплопровідність спричиняють також структура пор і мінералогічний склад бетону. Узагальнений графік залежності теплопровідності від щільності виглядає так:

Розрахункові коефіцієнти теплопровідності, закладені в діючі норми по тепловому захисту, були встановлені в період, коли сама ідеологія теплового захисту була спрямована не на збереження енергоресурсів, а на забезпечення мінімально допустимого санітарно-гігієнічного комфорту. Тому, результати випробувань бетонів зі всіх куточків країни були піддані статистичному аналізу і прийняті із забезпеченістю 92%. В результаті нормативні розрахункові коефіцієнти виявилися вищими за середні значення більш ніж на 20% і практично не враховують особливостей сировинної бази виробників з різних регіонів. Зараз при проектуванні теплового захисту вимоги санітарно-гігієнічного комфорту забезпечуються з неодноразовим запасом, при цьому велика частина всіх ніздрюватих бетонів, що виробляються або продаються в Україні, має значно меншу теплопровідність.

Середні значення теплопровідності ніздрюватих бетонів AEROC в сухому стані виглядають наступним чином:

Вид бетону Марка бетону по средній щільності Теплопровідность бетонів в сухому стані*, вт/(м·°с), не більше Коефіцієнт паропроникності, мг/(м · год · па), не менше
теплоізоляційний D150 0.05 0.3
конструкційно-теплоізоляційний D300 0.08 0.26
конструкційно-теплоізоляційний D400 0.10 0.23
конструкційно-теплоізоляційний D500 0.12 0.20

*відповідно до ТУ У В.2.7-26.6-34840150-001: 2009

Перебуваючи в конструкціях будівель в реальних умовах експлуатації, будь-який матеріал через два – три опалювальні сезони набуває певної вологості: сухі матеріали (мінеральна вата, керамічна цегла) зволожуються, а вологі (бетони, розчини, деревина) – висихають. В результаті можна говорити про середню вологість матеріалу за опалювальний період – «експлуатаційну» вологість. Ця вологість і є розрахунковою при визначенні реальної теплопровідності матеріалу в конструкції, яка завжди вище, ніж теплопровідність сухого матеріалу. Експлуатаційна вологість ніздрюватих бетонів на основі кварцового піску, в тому числі газобетону AEROC, в нашому кліматі за результатами багаторічних спостережень становить в середньому 4-6% в залежності від конструкції стіни, умов експлуатації, орієнтації по сторонах світу і ряду інших чинників.

Теплопровідність пористого бетону AEROC в умовах експлуатації

Розрахунковий коефіцієнт теплопровідності, вт/(м.ос) *
марка бетону по середній щільності при масовому водонасичені 4% (ωа) при масовому водонасичені 6% (ωа)
D150 0,053 0.055
D300 0.09 0.095
D400 0.117 0.125
D500 0.131 0.142

* Відповідно до висновку НДІБК за результатами лабораторних випробувань фрагментів стін

На теплоізоляційні властивості кладки з газобетонних блоків також впливають якість швів, їх кількість і умови експлуатації стіни.

Кладочні шви

При кладці блоків на тонкошаровий клейовий розчин з середньою товщиною шва 1,5-2 мм теплотехнічна однорідність кладки наближається до одиниці і вплив розчинних прошарків на теплопровідність конструкції може не враховуватися. При середній товщині прошарку розчину 10-12 мм теплопровідність кладки зростає приблизно на 20% (для щільності бетону 350 – 400 кг / м3), а при товщині 20 мм – на 30% і більше. Таке збільшення теплопровідності зводить нанівець головну перевагу ніздрюватих бетонів низької щільності – можливість будувати одношарову конструкцію, що задовольняє сучасним вимогам до термічного опору. Застосування цементно-піщаних розчинів для кладки блоків з ідеальною геометрією призводить, по-перше, до збільшення вартості кладочних робіт, а по-друге, може привести до необхідності додаткового утеплення стін.

Умови експлуатації газобетону

Одношарова газобетонна стіна без оздоблення (як без зовнішньої, так і без внутрішньої) може використовуватися для огорожі приміщень з нормальним режимом експлуатації (тобто з розрахунковою відносною вологістю повітря в приміщенні в опалювальний сезон до 55%). При цьому до кінця періоду вологонакопичення приріст масового вмісту вологи в конструкціях залежно від погодних умов або не відбувається взагалі, або не перевищує 1,5%. Для зовнішніх ніздрватобетонних стін приміщень з підвищеною вологістю повітря (душові та ванні кімнати, сауни, лазні) необхідно при внутрішньому оздобленні створити перешкоду для дифузії водяної пари з приміщення в товщу стіни. У випадку з ванними кімнатами такою перешкодою може служити кахельна плитка з паронепроникною затиранням швів. У приміщеннях лазень в якості пароізоляції краще за все використовувати фольговані матеріали (пінополіетилен, мінвата).

Зовнішнє оздоблення стін в будь-якому випадку повинна бути паропроницаемой. При додатковому утепленні зовнішніх стін з пористого бетону, при толстослойной штукатурці, при облицюванні стіни цеглою необхідно виконувати розрахунок такої багатошарової конструкції на опір паропроникненю за ДБН В.2.6-31: 2006.

phone image
Зворотній зв'язок