background

Правда і міфи про газобетон

Кожен, хто хоч раз намагався знайти в Інтернеті інформацію про стінові матеріали і, зокрема, про газобетон, стикався з її суперечністю. Джерел інформації багато, але вони відрізняються різним рівнем обгрунтованості, об’єктивності, компетентності, комерційної ангажованості врешті-решт. З одного боку автоклавний газобетон критикують продавці пінобетону, яким при високій собівартості їх цементомісткої продукції складно конкурувати з індустріальною міццю газобетонних заводів. З іншого боку дійсність спотворюють промоутери систем зовнішнього утеплення і щитових конструкцій, які намагаються виключити одношарові кам’яні стіни з сучасної будівельної практики. Свою дещицю негативу викидають і представники цегельної промисловості… Виходить з різних сторін критика заснована на різних передумовах, але в цілому не відрізняється великою різноманітністю. Повторюючись з року в рік домисли встигли заскніти і перетворитися в набір стійких міфів. Розвінчанню таких міфів ми присвячуємо цю сторінку.

Міф перший – “кладка блоків на клею дорожче, ніж на цементному розчині”

Ну, це не стільки навіть міф, скільки проста омана, що випливає з лінощів. Лінощів витратити пару хвилин на порівняльний розрахунок. Давайте розберемо «простоту і дешевизну» кладки на розчин. Спочатку з приводу простоти кладки на розчині в порівнянні з клеєм. Можливо, для будівельників, чия юність пройшла в студентських будівельних загонах, та й просто для мулярів – кладка на розчин звичніша. І перевчитись на роботу з тонкошаровим клеєм вимагає від них деяких витрат сил і часу. Але від людини початківця “з нуля”, так само як і для того, хто витратив час на перенавчання, кладка на клею вимагає менших витрат часу і сил. Зниження трудовитрат при укладанні блоків на клей (в порівнянні з кладкою на розчин) існує об’єктивно, що знайшло відображення навіть в зниженні кошторисних розцінок на таку кладку.

Тепер про дешевизну розчину в порівнянні з клеєм.

Кладка на тонкошарові “мастики” і “клеї” ще в 80-і роки розглядалася як спосіб знизити витрату в’яжучого при подібних роботах. Витрата ц/п розчину (товщина шва 10-12 мм) в 5-6 разів більше, ніж витрата клею. При тому, що клей для газобетону – це одна з найдешевших сухих будівельних сумішей. Клей коштує приблизно в 2 рази дорожче простої цементно-піщаної суміші при цьому в 5-6 разів меншій у витраті. Так, є окремі виробники сухих сумішей, які примудряються продавати клей для пористих бетонів за порівняно високими цінами. Ну, так на те вони і окремі, щоб як виняток відтіняти загальне правило: клей для газобетону – недорога заміна розчину (при хорошій точності геометричних розмірів блоків). Використовувати тонкошаровий клей для кладки газобетонних блоків слід завжди для підвищення економічної, теплотехнічної і міцністної характеристик кладки.

Міф другий – “чим вище щільність бетону, тим вище його міцність”

Твердження про те, що з ростом щільності зростає міцність бетону, в загальному випадку справедливо. У шістдесяті – сімдесяті роки навіть робилися спроби створити універсальні формули залежності міцності автоклавних ніздрюватих бетонів від їх щільності. Але з часом такі спроби були визнані як ті, що не мають практичної цінності й призначення. В цілому, якщо випадковим чином відібрати з наявних в Україні заводів автоклавного газобетону, що працюють за старою технологією, або з цехів по виробництву неавтоклавного пінобетону велика кількість зразків пористих бетонів і побудувати графік залежності їх міцності від щільності, то узагальнена крива дійсно покаже наявність залежності між щільністю і міцністю. Але якщо ми порівняємо ці зразки з виробами AEROC, що представляють собою газобетон нового покоління, то перед нами постане несподівана картина: при фактичній щільності бетону 380 – 415 кг/куб.м, його міцність відповідає середній по Україні міцності для щільності близько 600 кг/куб.м і становить 25 – 35 кгс/см2. Така ж міцність буде спостерігатися у зразків з неавтоклавного пінобетону при щільності 700-900 кг/куб.м. Тому, вибираючи газобетон для приватного будівництва, немає підстав вважати, що більш щільний пористий бетон є синонімом більшої міцності. Взагалі ж рекомендуємо індивідуальним забудовникам не користуватися в побуті непрямими характеристиками, а з’ясовувати фактичні значення найбільш важливих параметрів блоків. Для стінового матеріалу найважливішими характеристиками є щільність і міцність. Кожну з них слід з’ясовувати окремо.

Міф третій – “в складі газобетону міститься алюміній і це шкідливо”

Алюміній – третій за поширеністю на Землі хімічний елемент. Алюміній, вірніше оксид алюмінію – основа глинозему і різних глин, в т.ч. глини, яка застосовується в косметичних цілях. Металевий алюміній має високу хімічну активність і швидко окислюється на повітрі, перетворюючись все в той же оксид. До складу газобетонной маси алюміній вводиться двома шляхами: з цементом, який містить до 20% алюмінію за масою (до 100 кг цементу на кубічний метр газобетону), і у вигляді алюмінієвої пудри (близько 400 г пудри на кубічний метр газобетону). Власне ці 400 г і перетворюють текучу газомасу обсягом близько половини кубометра в повноцінний кубометр газобетону: частинки алюмінієвої пудри, реагуючи з гидроксогруппами розчину (ОН – іонами), перетворюються все в той же оксид алюмінію і водень. Вирізняється водень і спучує газомасу. Металевий алюміній в складі газобетону залишитися не може просто через саму суть хімічного процесу газоутворення: гидроксогруппа можна уподібнити малька, атакуючим шматок м’якушки – поверхня крупинки алюмінію НЕ пасивна, розшаровується до повного зникнення. В результаті ми маємо матеріал, в кубометрі якого міститься до 20 кг хімічно пов’язаного алюмінію. Для порівняння: в кубометрі цегли міститься 200-400 кг алюмінію у вигляді оксидів, в кубометрі неавтоклавних пористих бетонів – 50 кг алюмінію і більше. Окислений алюміній – одна з найбільш стійких хімічних сполук. Підозрювати його в якійсь «шкідливості» можна тільки від повної безграмотності.

Міф четвертий – “в складі газобетону є вапно, може іржавіти металева арматура”

Тут в одній фразі укладені відразу дві омани: по-перше, те, що вапно є в складі газобетону, а по-друге, те, що вапно сприяє корозії.

Перше. Так, для виробництва газобетону використовуються і цемент, і вапно, і кварцовий пісок, і алюмінієва пудра. Але готовий газобетон з них не складається! Готовий бетон складається з новоутворених мінералів, представлених в основному різними гідросилікатами. Автоклавний газобетон – це не продукт гідратації цементу, синтезований камінь, який не містить навіть кварцового піску. При автоклавної обробці навіть кварцовий пісок, інертна в звичайних умовах речовина, витрачається в реакціях синтезу силікатів. Тому вапна в складі газобетону немає. Є силікати кальцію – вельми хімічно стійкі мінерали.

Друге. «Під впливом вапна іржавіє арматура». Те, що вапна в готовому газобетоні немає, ми вже встановили. Але навіть якщо б… Бетон, приготований на цементі або вапні дає лужну реакцію. Лужне середовище перешкоджає корозії металу. Сталеві елементи, перебуваючи в товщі газобетону або в штробі в шарі розчину, зберігаються довше, ніж на відкритому повітрі. Газобетон перешкоджає корозії, а не сприяє їй.

Міф п’ятий – “газобетон, на відміну від пінобетону, боїться води”

В якості наочної агітації за цю тезу приводиться плаваючий у воді пінобетонний кубик, а в якості теоретичного обгрунтування заявляється: “Пінобетон має закриті комірки, і як наслідок пручається проникненню води і плаває на поверхні, а газобетон, що має відкриту структуру комірок, тоне”. Почнемо з того, що критерій «тоне/не тоне» не годиться для визначення придатності матеріалу для будівництва. Цегла тоне швидко, мінвата тоне трохи повільніше, а спінені пластики, як правило, не тонуть взагалі. Але ця інформація ніяк не допоможе нам визначитися з вибором матеріалу для будівництва. Тоне … ха! .. Втопити газобетонний кубик не так-то просто. Час збереження зразка бетону «на плаву» не залежить безпосередньо ні від способу утворення комірок, ні від способу тверднення. Вологість стінового матеріалу, закритого від атмосферних опадів, залежить від трьох чинників: сезонність експлуатації приміщення, конструкція стіни і сорбційної здатності самого матеріалу. Для дачних будинків, що експлуатуються взимку час від часу, фактична вологість матеріалу стіни взагалі не має практичного значення. Майже будь-який мінеральний матеріал, закритий від опадів справним дахом, буде при такій експлуатації практично вічним. Для постійно експлуатованих будинків важлива правильна конструкція стіни – таке облаштування стінового «пирога», при якому властивість матеріалів стіни зростає в міру просування від внутрішніх шарів до зовнішніх (це вимога особливо стосується зовнішньої обробки, яка не повинна перешкоджати руху пари з приміщення в сторону вулиці.

І третє – сорбційна вологість матеріалу (яка жодним чином не пов’язана з водопоглинанням і не перевіряється методом «тоне/не тоне»). Сорбційна вологість різних пористих бетонів зазвичай мало відрізняється від зразка до зразка і складає близько 5% по масі при відносній вологості повітря 60% і 6-8% по масі при відносній вологості повітря 90-95%. Це означає, що чим пористий бетон менш щільний, тим менше води він містить. Так, стіна завтовшки 250 мм з газобетону щільністю 400 кг/м3 буде містити в середньому 5 кг води в одному кв.м, така ж стіна з пінобетону щільністю 600 кг/м3 буде містити води вже 7,5 кг/кв.м, як і стіна з щілинного цегли (щільність 1400 кг/куб.м, вологість 2%).

Міф шостий – “газобетон гігроскопічний і накопичує вологу, він не підходить для стін вологих приміщень

Гігроскопічність (здатність абсорбувати пари води з повітря) – це і є та сама сорбційна вологість, про яку кілька слів було сказано в попередній рубриці. Так, про газобетон можна сказати, що він гігроскопічний. За кілька місяців стояння в тумані ніздрюватобетонна конструкція може набрати води близько 10% від своєї ваги. Приблизно такою і виявляється до весни вологість стін неопалюваних будівель, що зимували в умовах приморської вологої зими. Потім, до травня-червня, вологість стін поступово знижується. Сезонні коливання вологості конструкції, викликані сорбцією/десорбцією, невеликі і не призводять до яких-небудь значних змін в матеріалі кладки. Перегородки, що відокремлюють душові та ванні кімнати від інших приміщень будівлі, піддаються періодичному одностороннього впливу вологого повітря. Це вплив також не може привести до скільки-небудь значимого накопичення вологи в стіні. Тому внутріквартирні перегородки санвузлів і огорожі душових в спорткомплексах і басейнах з автоклавного газобетону застосовуються масово.

Зовсім інша справа – зовнішнє опорядження приміщень з вологим і мокрим режимами експлуатації. Застосовувати газобетон в них потрібно з великою обережністю (так само як і будь-які інші неповнотілі матеріали, включаючи пустотну цеглу і щілинні бетонні блоки). Зволоження матеріалів зовнішніх стін опалювальних приміщень лише частково залежить від їх сорбційної вологості (гігроскопічності). Набагато більший вплив на вологість зовнішніх стін має їх конструктивне рішення: засіб зовнішнього і внутрішнього оздоблення, наявність додаткових включень до складу стіни, засіб облаштування віконних укосів і опирання перекриттів. У загальному випадку, можна сказати так: для облаштування з газобетону зовнішніх стін вологих приміщень (парної, наприклад) потрібно передбачати ретельну пароізоляцію їх внутрішніх поверхонь.

Наголошуємо:

 • гігроскопічність не має значення для стін неопалювальних приміщень;
 • гігроскопічність не має значення для перегородок усередині будівель;
 • гігроскопічність не має практичного значення для зовнішніх стін опалювальних будівель.

Міф сьомий – «газобетон вимагає обов’язкового захисту від атмосферних впливів», «зовнішнє оздоблення газобетонної кладки обов’язкове»

До недавнього часу на кожну упаковку з газобетонних блоків наносили знак «Берегти від вологи», що означає, що при транспортуванні і зберіганні блоки повинні бути захищені від впливу води. На практиці ця вимога означала (і означає) бажаність захисту їх від явного перезволоження. Тобто вимога «берегти від вологи» в перекладі на просторічну мову вказує не зберігати блоки в калюжі і вкривати їх зверху від дощу. Це дуже правильна вимога. Зайве зволоження, що призводить до намокання блоків до водонасиченого стану може привести до пошкодження блоків морозом (при зимовому зберіганні), збільшить вагу блоків (що підвищить трудоємність кладки) і збільшить термін між закінченням кладки і початком оздоблювальних робіт, відстрочить введення об’єкта в експлуатацію. Тому перезволоження блоків при перевезенні, зберіганні та проводженні робіт слід уникати. Слід уникати перезволоження і при експлуатації. Це не міф, а правда. А ось способи реалізації захисту від перезволоження сильно міфологізовані. Захист кладки від перезволоження і захист від «атмосферних впливів» – це зовсім не одне і те ж. Атмосферні впливи у застосунку до кам’яної кладки (в т.ч. газобетонної) – це зволоження дощем і висушування вітром і сонцем, що відбуваються на тлі мінливої ​​температури. Впливом сонячного ультрафіолету на мінеральні матеріали можна знехтувати. Само по собі зволоження дождем газобетону не шкодить: міцність «мокрої» кладки від міцності «сухої» відрізняється відсотків на 10, не більше (і то, лише якщо промочити кладку наскрізь, чого українські дощі зробити не в змозі). Морозного ж руйнування газобетонної кладки вже побудованого справного будинкуі зовсім ніхто ніколи не бачив.

Тут ми наведемо дві цитати з монографії одного з найбільших радянських вчених, які вивчали ніздрюваті бетони, Е.С. Силаєнкова «Довговічність виробів з пористих бетонів» (М .: Стройиздат, 1986). Ці цитати якраз і свідчать – відсутність зовнішнього оздоблення не веде до руйнування кладки з газобетонних блоків:

«… При натурних обстеженнях будівель з нормальним режимом температурної вологості, незважаючи на експлуатацію цих будинків протягом 35-40 років, в стінах з дрібних ніздрюватобетонних блоків, не було виявлено жодного дефекту, який був би наслідком заморожування, що чергується з відлигою.» (стор. 46);

«Зволоження поверхневих шарів ніздрюватобетонних стін атмосферними опадами не досягає небезпечного рівня. Мабуть, в цьому основна причина того, що неармовані вироби з ніздрюватого бетону, що експлуатуються понад 40 років без будь-якого захисту від зволоження атмосферними опадами в стінах житлових будинків, не мають ознак морозного руйнування.»(Стор. 93).

Тут можна додати, що більшість з обстежених в 1970-і роки будівель, описаних в процитованої книзі, продовжують справно служити своїм господарям до цих пір. Найголовніше для збереження кладки з блоків – акуратно облаштувати всі підвіконні зливи, всі козирки над декоративними виступами і пасками, стежити за збереженням покрівлі та систем водовідводу, влаштувати захист кладки в зоні цоколя … Головне – зробити так, щоб вода або сніг не застоювалися в контакті з кладкою. Тоді опади не принесуть газобетону шкоди, а будуть лише коливати вологість його поверхневих шарів – капілярний підсос в газобетоні дуже малий і звичайні дощі рідко зволожують кладку глибше, ніж на 20-30 мм.

Висушування на вітрі і під дією сонця. Простий рух повітря що постійно обдуває кладку сприяє швидкому висиханню зовнішніх шарів кладки до вологості 2-5% (залежно поточної погоди). А ось спекотне сонце може висушити поверхню кладки, звернену на південь, майже до нульового вмісту вологи (0,1-0,5%). Така «усушка» може покрити поверхню кладки сіточкою дрібних тріщин (в теорії). Але зазвичай, видимі тріщини на автоклавних бетонах з’являються тільки після пожежі. Сонце навіть в Єгипті смажить недостатньо сильно для розтріскування газобетона. Цей вид «атмосферних впливів» (жарке сонце) слід враховувати при виборі тону для забарвлення південних стін.

 • Ступінь зволоженості не впливає на міцність кладки (міцність може коливатися, але незначно).
 • Якщо забезпечене відведення води від всіх ділянок, де можливе перезволоження (нижні частини віконних прорізів, карнизи, парапети, цоколь), то намокання поверхневих шарів, до якого тільки і можуть привести, скажімо, затяжні дощі або шквальні зливи, не може стати причиною пошкоджень (ні морозних, ні яких-небудь ще).
 • Пересушування поверхні кладки на сонці може (в теорії) викликати косметичні дефекти, але не зашкодить кладці.
 • Основна ідея, що протиставляється міфу про обов’язковість зовнішнього оздоблення звучить так: «Захист газобетонной кладки від атмосферних опадів завжди бажана, але не завжди доцільна», або, більш чітко, так: «Відсутність зовнішнього оздоблення не приводить до аварійного стану кладки».

Давайте подивимося на зовнішнє оздоблення з точки зору користі, яку вона може принести газобетонной кладці. Подивимося абстрактно, на прикладі дерев’яних стін. Ніхто не стане заперечувати той факт, що дерев’яні конструкції, що захищають, будучи оштукатурені по набитій драні вапняним розчином, отримують масу бонусів перед неошуткатуреними:

 1. покращений зовнішній вигляд, який і є базова мета штукатурення;
 2. менша повітропроникність (без штукатурки з вітром бореться ущільнювач, а з нею – вся товща штукатурки, що помітно знижує продування);
 3. штукатурка оберігає деревину від регулярного зволоження опадами, росою, мрякою, закриває від доступу сонячного УФ випромінювання;
 4. найголовніше – зовнішня мінеральна штукатурка різко знижує пожежонебезпеку дерев’яних конструкцій.

Результат: оштукатурювання дерев’яних конструкцій підвищує їх довговічність, покращує цілий ряд експлуатаційних характеристик, оберігає зовнішні шари деревини від розтріскування, втрати міцності та інше… Тих же результатів (за вирахуванням протипожежних бонусів) можна домогтися, обшив, скажімо, зруб, обрізний дошкою або вагонкою. Повітропроникність не знизиться, але вологісний режим роботи поліпшиться, а загальна довговічність зрубу виразно підвищиться.

На малюнку один з корпусів заводів AEROC якраз і демонструє естетику чистого газобетону всіма стінами свого виробничого корпусу. Тобто користь від зовнішнього оздоблення для деревини безперечна. Але і за відсутності оздоблення будинки, при хорошому догляді за ними, можуть простояти не одне століття. Ці ж міркування вірні і для газобетонной кладки. Правильно виконане зовнішнэ оздоблення може бути корисне, але і його відсутність не зашкодить. Газобетон, на відміну від деревини, взагалі не гниє і не руйнується сонячним ультрафіолетом. Тому і без зовнішнього оздоблення газобетонний будинок, при хорошому догляді за ним, простоїть не одне століття – з набагато більшою ймовірністю, ніж дерев’яна хатинка. Тому робимо остаточний висновок: газобетонная споруда не вимагає від вас негайного зовнішнього оздоблення. Пауза між закінченням будівельних і початком оздоблювальних робіт може бути багаторічною. Ні до яких наслідків це не приведе.

Міф восьмий – “газобетон є крихким матеріалом.

Найменша деформація фундаменту може привести до масивних тріщин всієї конструкції”.Висновок (можливість розтріскування кладки) заснований лише на поверхневій оцінці властивостей каменя, а тому не цілком коректний. Спочатку про крихкість як таку. Крихкість – антонім пластичності. Пластичні матеріали здатні до значних деформацій без порушення цілісності (пластмаси, гума, в меншій мірі дерево). Тендітні матеріали під навантаженням довго зберігають форму, деформуючись лише незначно, а потім руйнуються. Будь-яка кам’яна кладка при деформації зруйнується. Гранична деформація (така, яку кладка витримає без руйнування) для різних видів кладок (цегляна, бетонна, кам’яна) різна, але в будь-якому випадку не велика: 2 – 5 мм / м, не більше. Для того, щоб крихкий матеріал зруйнувався, необхідно докласти якесь зусилля, навантажити його. Залежно від напрямку прикладання навантаження її величина, достатня для руйнування, буде різна. Наприклад, більшість кам’яних матеріалів і скло витримують великі стискаючі навантаження, але порівняно легко рвуться при розтягуванні. З іншого боку метали однаково добре пручаються як стисненню, так і розтягуванню. Сталевий трос – один з найбільш наочних прикладів здатності металів витримувати великі навантаження, що розтягують. Саме ця властивість металів – опиратись розтягуванню – використовується в армокам’яних і залізобетонних конструкціях.

Газобетон досить крихкий матеріал. Його граничні деформації порівнянні з деформаціями керамічних каменів. Тому в малоповерховому будівництві завжди, коли є хоч найменший сумнів в жорсткості фундаменту, при кладці повинні бути виконані конструктивні заходи, що забезпечують цілісність конструкцій при виникненні розтягуючих зусиль.

             

Деформації фундаменту можуть привести до тріщин в кладці

Незважаючи на низьку деформативність (крихкість) газобетону, тріщиностійкість кладки з нього забезпечується простими конструктивними заходами: традиційним способом запобігання утворенню тріщин є армування кладки і облаштування армованих поясів в рівні кожного перекриття. Залізобетонний пояс в рівні перекриття перерозподіляє вертикальне навантаження. Також добре з цим завданням справляються окремі арматурні стрижні, що укладаються в штраби між черговими рядами блоків. Армування може запобігти утворенню тріщин.

Міф дев’ятий – “будівля з ніздрюватого бетону вимагає зведення монолітного стрічкового фундаменту або цокольного поверху із звичайного важкого бетону, що тягне за собою чималі витрати”

Міф про те, що будинок з газоблоку пред’являє якісь особливі вимоги до фундаменту, не має під собою реальних підстав. Господарські споруди з газобетонних блоків на стовпчастих фундаментах, що обв’язали поверху сталевою рамою справно служать довгі роки. Газобетонна кладка, як і кладка з інших штучних матеріалів повинна мати своєю основою надійний фундамент. Сама ідея про те, що вибором стінового матеріалу можна добитися економії на фундаментних роботах, порочна за своєю суттю. Фундамент для житлового будинку повинен забезпечувати сталість його форми. Погодьтеся, жити в перекошеній дерев’яній хатинці і втішати себе тим, що «покосилася, зате не тріснула» – не дуже радісна перспектива. Фундамент в будь-якому випадку повинен бути нерухомий.

Його нерухомість забезпечується:

 • вибором жорсткої основи для будівництва (найпростіший і надійний варіант);
 • закладенням нижче глибини промерзання на рухливих грунтах, або влаштуванням утепленого мілкозаглубленного фундаменту (для постійно експлуатованих будівель);
 • іншими конструктивними заходами.

Навантаження від власної ваги малоповерхової будівлі, передані на грунт, настільки малі, що практично завжди можуть не перевірятися розрахунком. Виключення можуть становити хіба що будинки, що зводяться на схилах або на торфовищах. У всіх інших випадках, що масивний цегельний, що легкий каркасний будинок зажадають для себе абсолютно однакових – нерухомих – фундаментів. Легка літня кибитка може експлуатуватися без фундаменту взагалі, чому прекрасним підтвердженням служать вагончики-побутівки і блок-контейнери для кочівних робітників. Фундамент житлового будинку повинен бути надійний. Вибір матеріалу стін на вимоги до фундаменту не впливає.

Міф десятий – “газобетонні стіни без додаткового утеплення недостатньо теплі”

Зовнішні стіни будівлі в першу чергу повинні забезпечувати санітарно-гігієнічний комфорт в приміщенні. Чинними нормами прийнято, що такий комфорт буде забезпечений, якщо в найлютіший мороз перепад температур між внутрішньою поверхнею зовнішньої стіни і внутрішнім повітрям буде не більше 4 градусів. Для більшості районів України ця вимога забезпечується при опорі стіни теплопередачі рівній 1,3 – 1,5 м2 · °С/Вт. А такий опір теплопередачі має кладка з газобетонних блоків товщиною 150 – 200 мм (в залежності від щільності 400 або 500 кг/куб.м). «Тепла» стіна – це, перш за все, стіна, що забезпечує тепловий комфорт. Тепловий комфорт в приміщенні забезпечується газобетонной стіною товщиною вже 150 – 200 мм! Саме такої стіни досить для дачного будинку, який в холодний сезон експлуатується епізодично, час від часу. Для двоповерхового дачного будинку досить кладки з блоків товщиною 200 мм (рідше – 250 мм) -як за несучою здатністю, так і по теплотехнічних характеристиках. Додаткового утеплення такий будинок не потребує.

Міф одинадцятий – “стіна без зовнішнього утеплення не відповідає вимогам теплового захисту”

Спочатку кілька слів власне про вимоги, що пред’являються будівельними нормами до зовнішніх стін житлових будинків, експлуатованих постійно. Перша вимога – забезпечити санітарно-гігієнічний комфорт в приміщенні. Друга вимога, що пред’являється нормами до зовнішніх огороджувальних конструкцій – сприяти загальному зниженню витрати енергії на опалення будівлі. Для спрощення розрахунків, проведених при проектуванні теплового захисту, введено поняття «нормованого значення опору теплопередачі» Rq min. Для першої температурної зони, в яку потрапляє половина всієї території України, в т.ч. і м Київ, мінімально допустимий опір теплопередачі стін житлових будівель дорівнює 2,8 м2 · °С/Вт (ДБН В.2.6-31: 2006, табл. 1). Ця величина означає, що при постійному перепаді температур між внутрішнім і зовнішнім повітрям в 1 °С через стіну буде проходити тепловий потік щільністю 1/2,8 = 0,357 Вт/м2. А при середній за опалювальний період різниці температур 21,1 °С щільність теплового потоку складе 7,53 Вт/м2. За все 187 діб опалювального періоду через кожен квадратний метр стіни буде втрачено близько 33,8 кВт · год теплової енергії. Для порівняння: через кожен квадратний метр вікна втрачається майже в 5 разів більше енергії – близько 160 кВт · год.

Наступна стадія проектування теплового захисту будівель – розрахунок потреби в тепловій енергії на опалення будівлі. Як правило, на цій стадії виявляється, що розрахункові значення значно нижче потрібних (тобто розрахункова витрата енергії менше нормативного). У цьому випадку (при комерційному будівництві) знижують рівень теплозахисту окремих огороджень будівлі або (в разі, коли замовника чекає самому експлуатувати будівлю) вибирають економічно оптимальне рішення: заощадити на одноразових вкладеннях або сподіватися на економію в процесі експлуатації. Мінімальне значення опору теплопередачі зовнішніх стін житлових будинків, до якого можна знижувати тепловий захист, становить 75% від нормативного – 2,1 м2 · °С/Вт

Тепер про те, які теплозахисні характеристики має кладка, виконана з газобетонних блоків.

1. При розрахунку стіни за умовами енергозбереження беремо в якості розрахункової середню теплопровідність газобетону при експлуатаційній вологості. Для житлових будинків України і газобетону марки за середньою густиною D400 отримуємо такі значення: розрахункова вологість 6%, розрахункова теплопровідність 0,12 Вт/м · °С (результати випробувань НДІБК).

2. Коефіцієнт теплотехнічної однорідності кладки по полю стіни (без врахування відкосів і зон сполучення з перекриттями) приймемо рівним 1. Різні розрахункові моделі показують, що при кладці на тонкому клейовому шві 2 ± 1 мм коефіцієнт теплотехнічної однорідності може знижуватися до 0,95-0,97, але лабораторні експерименти і натурні обстеження такого зниження не фіксують. У будь-якому випадку – в інженерних розрахунках похибка в межах 5% допустима.

3. Теплоізоляція зон сполучення з перекриттями і віконних укосів – це окремі конструктивні заходи, за допомогою яких можна домогтися підвищення теплотехнічної однорідності до величин навіть більше одиниці.

Тепер за формулою R = 1 / αн + δ · r / λ + 1 / αв знайдемо опір теплопередачі газобетонних кладок різної товщини (при щільності газобетону 400 кг/куб.м).

Товщина кладки, мм Опір теплопередачі, м2·°с/вт
100 1.00
150 1.40
200 1.82
250 2.24
300 2.67
375 3.31

Як видно з таблиці, вже при товщині 250 мм стіна з газобетону D400 може задовольняти вимоги, що пред’являються до стін житлових будинків із умови зниження витрати енергії на опалення. А при товщині 300 мм і більше може використовуватися навіть без перевірки питомої витрати енергії на опалення.

Отже, одношарова газобетонна стіна завтовшки 300 мм і більше абсолютно самодостатня з точки зору нормативних вимог до зовнішніх огороджень житлових будинків.

Міф дванадцятий – “без зовнішнього утеплення точка роси опиняється в стіні”

«Точка роси», а якщо говорити більш чітко, то «площина можливої ​​конденсації водяної пари», легко може опинитися всередині утепленій зовні захисної конструкції і практично ніколи не виявиться в товщі одношарової стіни. Навпаки, одношарова кам’яна стіна менш схильна до зволоження, ніж стіни з шаром зовнішнього утеплювача в межах 50 – 100 мм. Справа в тому, що площина можливої ​​конденсації – це не той шар стіни, температура якого відповідає точці роси повітря, що знаходиться в приміщенні. Площина конденсації – це шар, в якому фактичне парціальний тиск водяної пари стає рівним парціальному тиску насиченої пари. При цьому слід враховувати опір паропроніцанію шарів стіни, передуючих площині можливої ​​конденсації. Враховувати опір паропроникненню внутрішньої штукатурки, шпалер і т.д.

Проілюструємо наші міркування прикладами: Вихідні умови: температура внутрішнього повітря: + 20 °С, вологість 40%; температура зовнішнього повітря: -15 °С, вологість 90%.

На першому зображенні: Густині реального і насиченої водяної пари в товщі стіни

На другому зображенні: Зміна температури по товщині стіни

— Щільність насиченої водяної пари

— Щільність реальної водяної пари

Наступні ілюстрації досить наочно демонструють: конденсація стає можливою при зменшенні паропроникності оздоблювальних шарів або утеплювача в порівнянні з попередніми шарами. Одношарова стіна з паропроникним оздобленням лише в рідкісні, особливо морозні зими, може зволожувати конденсованої вологою. В умовах клімату України конденсацією пари в товщі одношарових стін можна знехтувати. Зовнішнє утеплення мінеральною ватою: При «мокрому» оздобленні утеплювача конденсація можлива на кордоні [штукатурка/утеплювач], з наступним намоканням утеплювача.

Зовнішнє утеплення пінополістиролом: Конденсація можлива на кордоні [несуча стіна/утеплювач].

phone image
Зворотній зв'язок