background

Газобетон

Газобетон, пористий бетон, газобетонні блоки, автоклавний газобетон, газосиликатні блоки, газоблоки

Газобетон (ніздрюватий бетон автоклавного тверднення) — це надійний, перевірений часом будівельний матеріал. За свою більш ніж восьмидесятилітню історію газобетонні блоки знайшли застосування практично у всіх типах конструктивних елементів будівель і споруд різного призначення. Цей універсальний матеріал використовується для зведення навантажених опорних і ненавантажених безопорних стін, для виготовлення армованих перемичок, плит перекриття і покриття та в якості теплоізоляції.

Характерними особливостями ніздрюватого бетону є відмінна теплоізоляція, пожежна безпека, довговічність і економічність —саме вони роблять його конкурентоздатним на сучасному ринку будівельних матеріалів. У більшості випадків цей матеріал дійсно є оптимальним для будівництва.

Географія застосування автоклавного ніздрюватого бетону охоплює всі кліматичні пояси на всіх континентах. Заводи по його виробництву розташовані як в морозних Канаді і Сибіру, так і в спекотних Австралії та Африці; автоклавний газобетон застосовується в посушливій Аравійській пустелі і в мусонній Південно-Східній Азії, в сейсмічно активних Японії, Туреччині і Каліфорнії, – одним словом — всюди.

Якість виробів з газобетону безпосередньо залежить від вихідної сировини, технології виготовлення і технічного оснащення підприємства та значно відрізняється у різних виробників.

Газобетонні блоки торгової марки AEROC виготовляються в умовах автоматизованого заводського виробництва і відрізняються стабільно високими якісними характеристиками — точністю геометричних розмірів, міцністю і щільністю. Ніздрюватий бетон AEROC виробляється на великих заводах в Україні і на будмайданчик потрапляє у вигляді готових виробів. Для виготовлення високоякісних товарів, компанія AEROC пред’являє жорсткі вимоги до якості вихідних сировинних матеріалів, не заощаджуючи на витрати. Промислові умови та сучасні технології при виробництві ніздрюватого бетону забезпечують виробам AEROC високу якість і дозволяють досягти досконалості по ряду параметрів.

Що є що?

Далеко не всі чітко уявляють собі різницю між поняттями «ніздрюватий бетон», «газобетон», «пінобетон», «газосилікат», а також термінами «автоклавний» і «неавтоклавний» бетон. Що це — п’ять різних матеріалів або одне і те ж?

Виявляється, і не те, і не інше. З усіх перерахованих понять головним і ключовим є «ніздрюватий бетон». Так називають цілу групу матеріалів, які мають одну загальну властивість. Власне, ця властивість відображена вже в назві: товща матеріалу насичена рівномірно розподіленими порами, які забезпечують ніздрювату структуру, що знижує щільності бетону.

По суті, навіть називати ніздрюваті бетони бетонами не зовсім коректно. Бетон — це суміш заповнювачів, скріплена в’яжучою речовиною в єдине ціле (асфальтом, цементом, полімерами, тощо). У випадку з ніздрюватими бетонами картина інша. Міцність структури забезпечується міжпоровими стінками (перегородками). Роль наповнювачів є незначною.

Через те, що пори займають значну частину обсягу матеріалу, його щільність помітно менша, за всім відому суміш цементу, піску і води, так званий будівельний розчин. Частка повітря в ніздрюватих бетонах щільністю 300 – 800 кг/м3 становить 90 – 70% за обсягом.

За способом утворення пор всі пористі бетони діляться на два основних типи: газобетон і пінобетон. Один від одного вони відрізняються технологією виготовлення. При цьому спосіб утворення пор впливає на вибір сировинних компонентів для отримання кінцевого продукту.

Також в залежності від технології з’являються й інші їх назви-характеристики: автоклавний і неавтоклавний. Це розділення значно важливіше. Про пористі бетони автоклавного тверднення вже не можна сказати, що вони «складаються з цементу, піску і води». В середовищі насиченої пари, при надлишковому тиску 10 – 14 атмосфер, кварцовий пісок, котрий веде себе в інших умовах як інертна речовина, вступає в реакцію з цементом та вапном, утворюючи нові стійкі мінерали. Тому пористі бетони автоклавного тверднення — це штучно синтезований камінь, а неавтоклавний бетон — затверділий в поризованому стані цементно-піщаний розчин. В широкому використанні існує спрощена назва: газобетон — це автоклавний ніздрюватий бетон, а пінобетон, відповідно, неавтоклавний ніздрюватий бетон. І, хоча по суті такий поділ не зовсім корректний, він наочно відображає поточну ситуацію на ринку будматеріалів.

Газосилікат, відповідно до ДСТУ — це пористий бетон автоклавного тверднення виготовлений на кварцевому піску і вапняному в’яжучому. І зазвичай термір «газосилікат» отримує матеріал, який у нас традиційно називають «газобетоном». А по суті, практично 100% автоклавних ніздрюватих бетонів в Україні це «газобетоносілікати» — ніздрюваті бетони на змішаний (цементно-вапняному або вапняно-цементному) в’яжих. Не треба забивати собі голову нюансами, що дісталися нам у спадок від епохи впізнавання і освоєння виробництва пористих бетонів. Бетони бувають автоклавного тверднення і неавтоклавні. Решта уточнень споживачеві не дадуть практичної користі.

Відмінності між газобетоном і пінобетоном

Всі названі вище матеріали відноситься до пористого бетону. Але цей стіновий матеріал розділяється на два основних типи: газобетон і пінобетон, кожен з яких має свої особливості. Ми вже описували відмінності між різновидами ніздрюватих бетонів. Газобетон (або «автоклавний ніздрюватий бетон») твердне при великій температурі і підвищеному надлишковому тиску в спеціальному обладнанні — автоклаві. Пінобетон (або «неавтоклавний ніздрюватий бетон») — це матеріал природного твердіння.

Переваги газобетону

Автоклавний газобетон виробляється на великих заводах і на будмайданчик потрапляє у вигляді готових блоків. Виготовлення цього матеріалу на малому виробництві неможливо.

Процес виробництва пористого бетону нагадує випікання хліба: у змішувачі замішується вода, цемент, мелений кварцовий пісок, ретельно роздрібнене вапно і гіпсовий камінь, додається алюмінієва пудра в якості газообразователя — і суміш ніздрюватого бетону готова. У теплій, вологій камері суміш піднімається, як дріжджовий пиріг, при цьому утворюється численна кількість пор. Використання високотехнологічного різального обладнання дозволяє розрізати отриманий масив з високою точністю на блоки і плити. У автоклавної печі пористий бетон твердне під тиском в атмосфері насиченої пари при температурі близько 184 °С. Унікальна кристалічна структура надає блокам AEROC його чудові властивості. Технологія виробництва, забезпечує рівномірну щільність масиву і найкращі, серед пористих бетонів, показники міцності.

Весь газобетон заводського виробництва має сертифікат якості, і забудовник, купуючи такий матеріал, може бути впевнений в тому, що заявлені параметри дотримані.

Зводити стіну з газобетонних блоків дуже просто. Блоки досить великі, але при цьому не настільки важкі, щоб виникала необхідність наймати спеціальну техніку для їх переміщення в межах будмайданчика. Один блок, що займає в кладці місце 30 цеглин, важить менше 30 кг. В результаті процес спорудження стіни виявляється значно менш трудомістким, ніж з інших кам’яних матеріалів, і всі роботи по зведенню коробки майбутнього будинку займають відносно небагато часу.

Дуже важливим параметром якості газобетонного блоку є точність дотримання його розмірів. Сучасний завод AEROC, розташований в м. Березань Київської області – перший в Україні завод з виробництва автоклавного газобетону нового покоління, випускає продукцію з похибкою в розмірах не більше 1 мм. Це є дуже високим показником і це надзвичайно зручно при будівництві. Розчинні прошарки між блоками є більш теплопровідними, ніж самі блоки, а значить, якщо блоки будуть нерівними і неспівпадання розмірів доведеться компенсувати за рахунок періодичного потовщення шару розчину, постраждають теплоізоляційні властивості всього будинку. До того ж при облицюванні такої стіни доведеться збільшувати і шар штукатурки, щоб згладити нерівності. При використанні блоків з точними розмірами кладка може здійснюватися на так званий «клей». Він виготовляється з сухої суміші шляхом додавання в неї води безпосередньо перед початком робіт. При застосуванні такого клею шви в кладці мінімальні і стіна виходить практично монолітною. Якщо розміри блоків дотримані, також точно виконана стінова кладка, облицювальна плитка може бути викладена безпосередньо на стіну без попереднього вирівнювання шаром штукатурки.

Всі підприємства виробляють газобетон з різними характеристиками, тому при виборі блоків для будівництва потрібно звертати увагу на найбільш значущі з них. Найважливішими характеристиками є щільність і міцність. (Усадку при висиханні і морозостійкість поки не беремо до розгляду.) Оскільки щільність з міцністю не пов’язані безпосередньо, вибирати щільніші блоки тому що вони нібито «міцніші», не можна. При виборі блоків увагу слід звертати на обидві найважливіші характеристики: і на щільність, як міру теплопровідності, і на міцність, як міру несучої здатності.

Відмінності пінобетону

Технологія виробництва пінобетону дозволяє виготовляти його в приватному порядку невеликими партіями в безпосередній близькості від місця будівництва.

Сьогодні на ринку представлено обладнання невеликих потужностей і, відповідно, малих габаритів, розраховане на приватного забудовника. Перед початком будівництва потрібно лише придбати невеликий агрегат, який дозволить виробляти пінобетон. Після завершення будівельних робіт обладнання можна (спробувати) продати або здати в оренду. За допомогою такої техніки можна забудовувати цілі селища, що знаходяться на віддалі від великих виробників будматеріалів. Невелику установку з виробництва пінобетону легко перевозити з місця на місце в причепі легкового автомобіля. Так що пінобетон зручний, перш за все, для тих, хто має намір будуватися далеко від нормальних доріг.

В умовах нормальної транспортної доступності пінобетон низької щільності доцільний для утеплення горищних перекриттів і каркасних стін, пінобетон високої (800 – 1200 кг/куб.м) щільності добре підходить для влаштування вирівнюючих стяжок і навіть плит перектритія.

Установка з виробництва пінобетону дозволяє подавати готову суміш на велику висоту без використання спеціального насоса. Залежно від потужності обладнання готову суміш можна підняти на висоту від 10 до 30 метрів.

Завдяки тому, що обладнання з виробництва пінобетону може бути розташоване на будмайданчику, з використанням цього будівельного матеріалу можна виконувати як монолітне, так і блочне домобудівництво. Зводити монолітні стіни з пінобетону навіть краще, так як окремі блоки з точним дотриманням всіх параметрів в умовах малого виробництва буде зробити майже неможливо. Якщо виготовляти пінобетон за різальною технологією, то відхилення лінійних розмірів у нього будуть залежати від якості обладнання. А високоякісне обладнання, як відомо, дуже дорого коштує, що невигідно при виробництві матеріалу малими партіями. Можна робити пінобетонні блоки в опалубках, але в цьому випадку точність геометрії отримуваних блоків залежить від якості форм.

За сукупністю фізико-механічних властивостей пінобетон (комірчастий бетон природного твердіння) значно відрізняється від автоклавних ніздрюватих бетонів. В першу чергу це стосується співвідношення щільності і міцності. Пінобетон щільністю менш 600 кг/куб.м не слід використовувати в конструкціях, що піддаються будь-яким навантаженням, оскільки його міцність, як правило, дуже низька. Також у неавтоклавних бетонів дуже значна вологісна усадка.

phone image
Зворотній зв'язок